Огляд на програмний комплекс ArcGIS

Всебічний огляд програмного комплексу ArcGIS: функціональність, програми, застосунки та ліцензування
Автор статті
ГІСКАД
Опубліковано
2024-06-09

ArcGIS — це потужний та багатофункціональний програмний комплекс для роботи з географічними інформаційними системами (ГІС), розроблений компанією Esri. Він використовується для створення, аналізу, відображення та управління географічними даними. ArcGIS надає користувачам інструменти для створення карт, просторового аналізу, управління даними та візуалізації. Комплекс ArcGIS включає основні програми, хмарні та мобільні застосунки, а також різноманітні компоненти та розширення для виконання спеціалізованих завдань.

Розглянемо основні програми, компоненти та застосунки що входять до складу програмного комплексу ArcGIS. 

Основні програми комплексу ArcGIS

ArcGIS Pro:

Сучасний десктопний застосунок для роботи з 2D і 3D картами. Забезпечує створення, редагування, аналіз, управління та візуалізацію геоданих. Підтримує багатокористувацьку роботу через проєкти та інтеграцію з хмарними сервісами.

ArcMap:

Класичний десктопний застосунок, що є частиною ArcGIS Desktop. Програма підтримує традиційні робочі процеси у ГІС, має обширні інструменти для картографування та аналізу. Використовується для створення та редагування 2D карт, виконання просторового аналізу та управління даними.

Застосунки ArcGIS

ArcGIS Online:

Хмарна платформа для створення, зберігання, аналізу та спільного використання карт і геопросторових даних. Дозволяє створювати та публікувати веб-карти без необхідності встановлення програмного забезпечення на локальний комп'ютер.

ArcGIS Enterprise:

Платформа для розгортання ГІС-систем у локальних мережах та хмарі. Включає серверні компоненти для управління та публікації карт і даних (ArcGIS Server), портал для користувачів (Portal for ArcGIS) та сховище даних (ArcGIS Data Store).

ArcGIS StoryMaps:

Веб-застосунок для створення інтерактивних історій, що об'єднують карти, тексти, зображення та мультимедійний контент. Використовується для візуалізації даних та презентації проєктів.

Collector for ArcGIS:

Мобільний застосунок для збору даних у польових умовах, виконання геодезичної зйомки з використанням GPS-пристроїв, а також виконання інвентаризації об'єктів на місцевості. Дозволяє синхронізувати зібрані дані з ArcGIS Online або ArcGIS Enterprise. 

Survey123 for ArcGIS:

Мобільний застосунок для створення та заповнення опитувань і анкет з географічною прив'язкою, та збір даних у польових умовах. Підтримує офлайн-режим та інтеграцію з ArcGIS. 

ArcGIS Dashboards:

Веб-застосунок для створення інтерактивних інформаційних панелей, що відображають дані в реальному часі. Використовується для моніторингу та аналізу різноманітних показників.

Компоненти ArcGIS

Spatial Analyst:

Розширення для виконання складного просторового аналізу на основі растрових даних. Включає інструменти для аналізу і моделювання поверхні, аналіз гідрологічних процесів та інших завдань.

Network Analyst:

Розширення для аналізу комунікацій, транспортних мереж, оптимізації маршрутів, визначення зон обслуговування та моделювання транспортних потоків. Використовується для оптимізації логістики та планування транспортних маршрутів. 

Geostatistical Analyst:

Розширення для просторової статистики та інтерполяції даних. Дозволяє створювати моделі прогнозування на основі географічних даних.

3D Analyst:

Розширення для роботи з тривимірними даними. Включає інструменти для аналізу висот, створення та редагування 3D-моделей та сцен.

Image Analyst:

Розширення для аналізу зображень та дистанційного зондування. Включає інструменти для класифікації, аналізу часових рядів та обробки супутникових знімків.

Business Analyst:

Застосунок для аналізу ринку, демографічних даних та бізнес-планування. Включає інструменти для оцінки потенціалу ринків, вибору місць розташування та проведення маркетингових досліджень.

Ліцензії ArcGIS

Для використання ArcGIS Pro та ArcMap необхідно придбати ліцензії. Esri пропонує різні варіанти ліцензій для задоволення потреб різних користувачів та організацій:

Single Use (Однокористувацька ліцензія), тобто ліцензія для одного користувача, що встановлюється на одному комп'ютері.

Concurrent Use (Мережева ліцензія) - ліцензія для кількох користувачів у мережі, керована сервером ліцензій.

Named User (Іменна ліцензія) - ліцензія, прив'язана до конкретного користувача і потребує аутентифікації через обліковий запис ArcGIS Online або Portal for ArcGIS.

Enterprise Agreement (Корпоративна угода) - ліцензія для великих організацій, що забезпечує доступ до широкого спектру продуктів Esri за фіксованою ціною.

Також компанія Esri пропонує варіанти умовно безкоштовних ліцензій для студентів, викладачів та навчальних закладів:

ArcGIS for Student Use - спеціальна студентська ліцензія, що надає доступ до ArcGIS Pro та інших продуктів ArcGIS. Зазвичай ліцензія видається на один рік і коштує близько 100 доларів США, але часто навчальні заклади надають її безкоштовно в рамках своїх угод з Esri. Ліцензія включає повний набір інструментів і можливостей ArcGIS Pro, ArcMap, ArcGIS Online та інших компонентів.

ArcGIS for Schools - безкоштовні ліцензії для початкових та середніх шкіл (K-12) в рамках програми "ConnectED". Ліцензія включає доступ до ArcGIS Online та інших веб-інструментів для навчання і проєктів.

ArcGIS for Education - ліцензії для вищих навчальних закладів, що включають повний набір продуктів ArcGIS. Часто надаються в рамках університетських угод з Esri, що дозволяє викладачам та студентам використовувати програмне забезпечення для освітніх та дослідницьких цілей.

ArcGIS Developer Subscription - безкоштовні підписки для розробників, що включають обмежений доступ до ArcGIS Online та API.

ArcGIS Trial - безкоштовна 21-денна пробна версія ArcGIS Pro та інших продуктів.

Отже, програмний комплекс ArcGIS настільки багатофункціональний, що дозволяє вирішувати будь-які завдання, пов'язані з геоданими, включаючи потреби фахівців у галузях кадастру, землевпорядкування, геодезії та ГІС. У галузі землеустрою ArcGIS допомагає планувати та зонувати земельні ділянки, оцінювати стан земельних ресурсів, а також виконувати аналіз і моделювання використання земель. Для ГІС він забезпечує створення та управління базами геоданих, просторовий аналіз і моделювання, а також візуалізацію даних за допомогою карт і звітів. У геодезії ArcGIS використовується для проведення топографічних зйомок, аналізу та обробки геодезичних даних, а також створення точних карт і моделей місцевості. Завдяки цим можливостям ArcGIS широко застосовується кадастровими службами для створення та оновлення кадастрових карт, муніципалітетами для управління міською інфраструктурою і земельними ресурсами, а інженерними компаніями для планування інфраструктурних проєктів.

В наступних публікаціях розглянемо більш детально основні десктопні програми комплексу - ArcGIS Pro та ArcMap, їхні особливості та відмінності.

Джерела:

Офіційний сайт Esri:

ArcGIS Pro https://pro.arcgis.com 

ArcMap https://desktop.arcgis.com/en/arcmap

ArcGIS Online https://www.arcgis.com/

ArcGIS Enterprise https://enterprise.arcgis.com/ 

Документація Esri:

ArcGIS Pro Documentation https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/help/main/welcome-to-the-arcgis-pro-app-help.htm 

ArcMap Documentation https://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/get-started/what-is-arcmap-.htm 

ArcGIS Online Documentation https://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/ 

ArcGIS Enterprise Documentation https://enterprise.arcgis.com/en/ 

Esri Community (Geonet):

Esri Community https://community.esri.com/ 

Esri Press Releases and Blog Posts:

Esri Blog https://www.esri.com/arcgis-blog/ 

Esri News https://www.esri.com/about/newsroom/overview/